Kultura Rusina u Republici Srbiji predstavlja jedinstven spoj tradicionalnih vrednosti, jezika, običaja i umetnosti, koji su se vekovima razvijali i prilagođavali novim društvenim okolnostima. Kao nacionalna zajednica s izrazito izraženim identitetom, Rusini svoju kulturnu baštinu njeguju kroz različite manifestacije, umjetničke oblike i institucije.
Jezik i književnost
• Rusinski jezik:
Rusinski jezik je osnovni nosilac kulture i identiteta Rusina. Njegova standardizacija započela je 1923. godine, što je omogućilo razvoj književnosti, novinarstva i obrazovanja na zavičajnom jeziku. Jezik pripada istočnoslavenskoj skupini, ali je znatno obogaćen elementima slavenskih i zapadnoeuropskih jezika.
• Literatura:
Rusinska književnost u Srbiji uključuje poeziju, prozu, dramska djela i publicistiku. Istaknuti autori su Matija Madjušin, Petar Žaža i Mikuluš Koljan. Njihovi radovi se bave životom Rusina u Vojvodini, migracijama i očuvanjem identiteta.
Narodni običaji i folklor
• Carina:
Rusinski običaji vezani su uz godišnje cikluse i crkvene praznike, kao što su Božić, Uskrs i Ivanjica. Karakteristični su običaji kao što su Koledjanje – tradicionalno pjevanje božićnih pjesama i donošenje lijepih želja u domove te Velikonečna gagane – kićenje uskrsnih jaja.
• Folklor:
Rusinski folklor karakteriziraju živopisne nošnje, dinamični plesovi i tradicionalna glazba. Najpoznatiji narodni plesovi su „Čardaš“ i „Paljužarski ples“. Plesne skupine i zborovi često nastupaju na kulturnim događanjima i festivalima, predstavljajući Rusine i šire.
Narodna umjetnost i obrt
• Ručno tkanje i vezenje:
Ručno rađeni tekstil i vez s tradicionalnim motivima neizostavni su dio rusinske kulturne baštine. Motiv ruže najčešće je zastupljen na tkaninama i odjeći.
• Izrada predmeta:
Tradicijski drveni predmeti, kao što su žlice, posude i ukrasni predmeti, također su dio rusinskog obrta. Ovi se predmeti često koriste tijekom folklornih događanja ili kao suveniri.
Glazba
• Tradicionalna glazba:
Rusinska glazba ima bogatu tradiciju, s karakterističnim melodijama koje se izvode uz tamburu, violinu i harmoniku. Pjesme često govore o ljubavi, prirodi i zajednici.
• Suvremena scena:
Osim tradicionalne glazbe, Rusini njeguju i suvremene glazbene stilove. Ustanove kulture često organiziraju koncerte i festivale na kojima se spajaju tradicionalni i moderni glazbeni izričaji.
Kulturne manifestacije
• “Crvena ruža”:
Festival novih rusinskih pjesama u narodnom duhu održava se svake godine u Novom Sadu. Ovo je jedna od najvažnijih manifestacija koja promovira tradicionalnu i suvremenu rusinsku glazbu.
• “Kirvaj”:
Proslava seoskog patrona ili zaštitnika crkve koja uključuje bogoslužje, zajedničku trpezu i folklorne programe. Kirvaj okuplja članove zajednice i goste, čuvajući običaje i povezujući generacije.
• “Dani ruske kulture”:
Dani rusinske kulture su manifestacija koja uključuje izložbe, književne večeri, predstave i druge aktivnosti usmjerene na očuvanje i promicanje rusinske kulture.
Vizualne umjetnosti i kazalište
• Likovne umjetnosti:
Rusini imaju bogatu tradiciju ikonopisanja, posebno vezanu uz Grkokatoličku crkvu. Suvremeni umjetnici poput Aleksandra Žaže istražuju teme rusinske povijesti i identiteta kroz moderne umjetničke forme.
• Kazalište:
Kazalište “Petro Riznič Dâdâ” u Ruskom Krsturu jedno je od najznačajnijih mjesta dramske umjetnosti na rusinskom jeziku. Na repertoaru su djela koja osvjetljavaju društveni život Rusina, ali i suvremene drame.
Institucije koje podržavaju kulturu
• Zavod za kulturu vojvođanskih Rusina:
Zavod je ključna institucija za očuvanje i razvoj rusinske kulture. Organizira izložbe, istraživačke projekte i izdavaštvo, pruža potporu umjetnicima i kulturnim djelatnicima.
• Kulturno-prosvjetno društvo “Ruske slovo”:
Ovo društvo aktivno se bavi organizacijom kulturnih događanja i edukativnim programima.
• Nacionalni savjet Rusina:
Nacionalno vijeće koordinira rad kulturnih ustanova, podupire manifestacije i brine se za očuvanje jezika, običaja i tradicije.
Glavni izazov je očuvanje tradicijske kulture u vremenu globalizacije. Institucije i događaji imaju ključnu ulogu u prenošenju običaja na mlade generacije. Rusini uspješno spajaju tradicionalnu umjetnost s modernim oblicima izražavanja, što pridonosi revitalizaciji njihove kulture. Kultura Rusina u Republici Srbiji je bogata i raznolika, što odražava njihov povijesni razvoj i prilagodljivost. Manifestacijama, umjetničkim oblicima, običajima i radom institucija Rusini uspješno čuvaju svoj identitet i daju značajan doprinos multikulturalnom mozaiku Vojvodine i Srbije.
Projekt se provodi uz potporu Pokrajinskog tajništva za kulturu, informiranje i odnose s vjerskim zajednicama. Sadržaj ne odražava mišljenja i stavove financijera, već uređivačku koncepciju medija.