Kultura Roma u Srbiji bogata je i raznolika, obuhvaćajući glazbu, ples, jezik, običaje i narodnu umjetnost. Iako se romska zajednica suočava s brojnim izazovima, kultura Roma prepoznata je kao značajan dio kulturne baštine Republike Srbije.
Prava na kulturu
Prava Roma na očuvanje i razvoj kulture zaštićena su zakonima Republike Srbije i međunarodnim konvencijama. Prema Zakonu o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, pripadnici romske zajednice imaju pravo njegovati, razvijati i promicati svoju kulturu, jezik i običaje. Romi su, kao i ostale nacionalne manjine, uključeni u sustav kulturnih aktivnosti putem svojih kulturnih udruga i institucija. Romski jezik i kultura promiču se kroz različite projekte, festivale i manifestacije, kao i putem medija na jezicima nacionalnih manjina.
Financijska sredstva za kulturu Roma
Vlada Republike Srbije godišnje izdvaja sredstva za kulturne aktivnosti nacionalnih manjina, uključujući i Rome. Prema podacima iz različitih izvješća, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Republike Srbije i drugi nadležni organi osiguravaju financijsku podršku za projekte romske kulture. Točna suma sredstava varira iz godine u godinu, ali sredstva su uglavnom namijenjena organizaciji kulturnih manifestacija, očuvanju romske tradicije, izdavanju publikacija na romskom jeziku i podršci romskim umjetnicima.
Osim državne potpore, kulturni projekti Roma financiraju se i putem međunarodnih fondova i donatorskih programa. Organizacije poput Europske unije i Vijeća Europe redovito izdvajaju sredstva za integraciju i kulturne aktivnosti Roma u regiji.
Kulturne ustanove i udruge
Romi u Srbiji imaju nekoliko značajnih kulturnih institucija i udruga koje rade na očuvanju i promociji njihove kulture. Nacionalni savjet romske nacionalne manjine jedna je od ključnih institucija koja se bavi kulturnim i obrazovnim pitanjima Roma. Ova organizacija provodi projekte i programe koji doprinose očuvanju i razvoju romske kulture.
Jedna od najpoznatijih kulturnih udruga je Udruženje građana „Romski kulturni centar“, koje je aktivno u organizaciji manifestacija i kulturnih događaja, uključujući festivale, izložbe, književne večeri i glazbene događaje. Također, važno je spomenuti i Romsko kazalište, koje je jedinstvena institucija u regiji i bavi se promocijom romske kulture kroz izvođačke umjetnosti.
Kulturne manifestacije, poput Svjetskog dana Roma (8. travnja), prilika su da se romska kultura predstavi široj javnosti kroz bogate programe glazbe, plesa i umjetnosti. Romski kulturni festival još je jedan važan događaj koji okuplja umjetnike iz romske zajednice i promiče međukulturni dijalog.
Istaknuti kulturni djelatnici
Romska zajednica u Srbiji dala je mnoge istaknute umjetnike i kulturne djelatnike koji su doprinijeli ne samo romskoj, već i široj srpskoj kulturi.
- Šaban Bajramović (1936–2008), poznat kao “kralj romske glazbe”, bio je jedan od najpoznatijih romskih glazbenika ne samo u Srbiji već i diljem svijeta. Njegova glazba, koja kombinira tradicionalne romske ritmove s elementima jazza i bluesa, ostavila je neizbrisiv trag.
- Esma Redžepova (1943–2016), iako podrijetlom iz Sjeverne Makedonije, imala je velik utjecaj na romsku i balkansku glazbenu scenu u cjelini, a njezini koncerti u Srbiji redovito su okupljali tisuće ljudi.
- Zoran Tairović jedan je od najpoznatijih romskih slikara i multimedijalnih umjetnika iz Srbije. Njegova djela često istražuju identitet i položaj Roma u suvremenom društvu.
- Dužan Stojanović je književnik i pjesnik iz romske zajednice, čija djela istražuju teme identiteta, marginalizacije i borbe za prava Roma.
Kultura Roma u Srbiji bogata je i dinamična, s dubokim korijenima u tradiciji, ali i otvorena za nove utjecaje i kreativne izraze. Iako se suočavaju s brojnim izazovima, Romi aktivno rade na očuvanju svoje kulturne baštine i ostvarivanju prava na kulturu. Državne i međunarodne institucije igraju važnu ulogu u potpori njihovim kulturnim inicijativama, a kroz različite manifestacije i projekte romska kultura postaje prepoznatljiv i cijenjen dio kulturne scene Srbije.