Obrazovanje Mađara u Republici Srbiji

Obrazovanje pripadnika mađarske nacionalne manjine u Republici Srbiji uključuje sve razine obrazovanja, od predškolskog do srednjoškolskog, s mogućnošću školovanja na materinskom jeziku. Ovo pravo zajamčeno je Ustavom i zakonima Republike Srbije, a posebna pažnja posvećena je očuvanju jezika i kulturnog identiteta.

Obrazovanje na maternjem jeziku:

Predškolski odgoj – Mađarska djeca mogu pohađati predškolske ustanove na svom materinjem jeziku u općinama s većinskim ili značajnim udjelom mađarskog stanovništva, kao što su Subotica, Senta, Kanjiža i Bačka Topola. Programi su prilagođeni jeziku i kulturi zajednice, a često uključuju tradicionalne igre, pjesme i običaje.
Osnovno obrazovanje: – Nastava na mađarskom jeziku postoji u više od 70 osnovnih škola u Vojvodini. Ove škole pružaju cjelovit nastavni plan i program na materinskom jeziku, uključujući predmete poput matematike, povijesti i geografije, ali s posebnim naglaskom na očuvanje mađarske književnosti i kulture. Primjeri su Osnovna škola “Petefi Šandor” u Novom Sadu i Osnovna škola “Deže Kostolanja” u Subotici.
Srednje obrazovanje: – Mađarski učenici mogu nastaviti školovanje na materinskom jeziku u gimnazijama i srednjim strukovnim školama. Jedna od najvažnijih institucija je Mađarska gimnazija u Subotici, u kojoj se, pored općeg obrazovanja, učenici pripremaju i za nastavak studija na mađarskom jeziku u Srbiji i Mađarskoj.
Visoko obrazovanje: – Na Sveučilištu u Novom Sadu, točnije na Učiteljskom fakultetu u Subotici, postoji mogućnost studiranja na mađarskom jeziku za buduće učitelje i odgojitelje. Time se doprinosi obrazovanju kadrova koji mogu raditi u školama i vrtićima s nastavom na mađarskom jeziku.

Stipendije i potpore studentima

Stipendium Hungaricum: Jedan od najvažnijih programa stipendiranja za pripadnike mađarske zajednice je “Stipendium Hungaricum”. Ovaj program, koji financira Vlada Mađarske, omogućava studentima iz Srbije besplatno studiranje na sveučilištima u Mađarskoj, uz pokrivanje školarine, smještaja i dijela životnih troškova. Prijave su otvorene svake godine, a interes mladih iz Vojvodine je izuzetno velik.
Stipendije u Srbiji: Nacionalni savjet Mađara u Srbiji nudi posebne stipendije za učenike i studente koji studiraju na mađarskom jeziku. Ove stipendije često uključuju dodatnu obuku i seminare za napredno usavršavanje.

Kulturno-edukativni sadržaji

Dvojezični udžbenici: Republika Srbija osigurava dvojezične udžbenike za predmete na višim razinama obrazovanja. Ovi udžbenici učenicima omogućavaju bolje razumijevanje predmeta i lakši prelazak na srpski jezik ukoliko odluče da nastave školovanje na srpskom jeziku.
Kulturna događanja: Učenici i studenti često sudjeluju na natjecanjima i manifestacijama koje organiziraju KUD-ovi, poput Festivala mađarske poezije i proze. Na taj način se dodatno motiviraju za njegovanje svog jezika i kulture.

Izazovi i perspektive

Učenje srpskog jezika: Jedan od izazova sa kojima se suočavaju učenici je nedovoljno poznavanje srpskog jezika, što otežava integraciju u šire društvo. Zato postoje dodatni programi za usavršavanje znanja srpskog jezika kroz posebne tečajeve i vannastavne aktivnosti.
Nedostatak nastavnog kadra: Iako je interes za studiranje na mađarskom jeziku velik, postoji manjak nastavnika koji govore mađarski, posebice u srednjim strukovnim školama.
Digitalizacija obrazovanja: Nacionalno vijeće Mađara nedavno ulaže napore u digitalizaciju obrazovanja, pružajući online resurse i platforme za učenje na mađarskom jeziku, što je posebno korisno u udaljenim ruralnim područjima.

Obrazovanje pripadnika mađarske nacionalne zajednice u Srbiji uspješno spaja očuvanje kulturnog identiteta s integracijom u šire društvo. Mogućnosti školovanja na maternjem jeziku i širok izbor stipendija doprinose poboljšanju kvaliteta obrazovanja, dok su izazovi poput učenja srpskog jezika i nedostatka kadra oblasti koje zahtijevaju dodatni rad.

  • Stipendium Hungaricum: Jedan od najznačajnijih programa stipendiranja za pripadnike mađarske zajednice jeste “Stipendium Hungaricum”. Ovaj program, koji finansira Vlada Mađarske, omogućava studentima iz Srbije da besplatno studiraju na univerzitetima u Mađarskoj, pokrivajući školarinu, smeštaj i deo troškova života. Prijave su otvorene svake godine, a interesovanje je izuzetno veliko među mladima iz Vojvodine.
  • Stipendije u Srbiji: Nacionalni savet Mađara u Srbiji nudi posebne stipendije za učenike i studente koji se školuju na mađarskom jeziku. Ove stipendije često uključuju dodatne obuke i seminare za usavršavanje.

Kulturno-obrazovni sadržaji

  • Dvojezični udžbenici: Republika Srbija obezbeđuje dvojezične udžbenike za predmete na višim nivoima obrazovanja. Ovi udžbenici omogućavaju učenicima bolje razumevanje predmeta i olakšavaju tranziciju na srpski jezik ukoliko se odluče za dalje školovanje na srpskom jeziku.
  • Kulturne manifestacije: Učenici i studenti često učestvuju u takmičenjima i manifestacijama koje organizuju kulturna društva, poput Festivala mađarske poezije i proze. Na ovaj način se dodatno motivišu da neguju svoj jezik i kulturu.

Izazovi i perspective

  • Učenje srpskog jezika: Jedan od izazova s kojima se susreću učenici jeste nedovoljno poznavanje srpskog jezika, što otežava integraciju u šire društvo. Zbog toga postoje dodatni programi za unapređenje znanja srpskog jezika kroz specijalne kurseve i vannastavne aktivnosti.
  • Nedostatak nastavnog kadra: Iako je interesovanje za studiranje na mađarskom jeziku veliko, postoji deficit nastavnika koji govore mađarski, posebno u srednjim stručnim školama.
  • Digitalizacija obrazovanja: Nacionalni savet Mađara u poslednje vreme ulaže napore u digitalizaciju obrazovanja, obezbeđujući online resurse i platforme za učenje na mađarskom jeziku, što je posebno korisno u udaljenim ruralnim sredinama.

Obrazovanje pripadnika mađarske nacionalne zajednice u Srbiji uspešno kombinuje očuvanje kulturnog identiteta s integracijom u šire društvo. Mogućnosti školovanja na maternjem jeziku i širok spektar stipendija doprinose unapređenju kvaliteta obrazovanja, dok izazovi poput učenja srpskog jezika i nedostatka kadra predstavljaju oblasti na kojima je potrebno dodatno raditi.

Projekt  se realizira uz potporu Pokrajinskog tajništva za kulturu, informiranje i odnose s vjerskim zajednicama. Sadržaj ne odražava mišljenja i stavove financijera, već uređivačke koncepcije medija.