SuCultus | 21.10.2015.
Oibelježeni 10. dani modrne u Subotici
U nedjelju, 18.10. otpočeli su dani Moderne. Manifestacija je trajala do 20. 10. na više lokacija u Subotici i Paliću. Ove godine se navršava 10 godina obilježavanja manifestacije te se ova umjetnička udruga potrudila da skupi što veči broj prije svega likovnih i književnih umjetnika…
Ideja ovogodišnje proslave bila je da u jednom danu spojimo dva vrlo važna događaja, naglasila je Jelena Birovljev, predsjednica udruge ” Moderna ”. Manifestacija je otpočela na salašu ” Đorđević ”, predstavljanjem prve knige Ksenije Tasić, pod nazivom ” Skrojeno od snova ”, a potom i otvaranje izložbe slika, Milice Grbić, koju je simbolično nazvala ” Đeram, moj mlađi brat ” . Izložba je sačinjena od 33 akvarela, a Milica kaže da je broj dijela simboličan jer je Isus živio 33 godine. Interesantno je još da su svi akvareli nastali u razdoblju između 2014. do 2015. godine. Književnik Draško Recep simbiločno je zasadio lipu na salašu i objasnio da je to jedan novi početak, početak stvarnja umjetničkog šumarka, u kojem će svaki umjetnik imati svoje drvo. Ponedjeljak je također bio veliki dan, u gradskoj knjižnici je predstavljena izložba pod nazivom ” Jedna slika ” na kojoj su predstavljene slike velikog formata. O njima su govorili Bijela Duranci i Draško Recep, a autor izložbe je Dr Bojan Otašević .Posetioci su uživali iu predstavljanju knjige godine, to je ljubavni roman autora Milisava Savića, “La Sans pareille” posl čega je uslijedila i izložba radova sa slikarske kolonije.
SuCultus | 20.10.2015.
Jesenska izložba slika Likovnog odjela HKC ”Bunjevačko kolo”
Jesenska izložba slika Likovnog odjela HKC ” Bunjevačko kolo ” otvorena je ponedjeljak, 19. listopada, u galeriji Otvorenog sveučilišta. Prisutnima su ispred likovnog odjela dobrodošlicu poželeli Ivana Vukov i Marinko Prćić, predsjednik HKC. Prćić je pohvalio rad članova likovnog odjela i poželio im puno sreće u predstojećoj prodaji…
Potom je sve prisutne pozvao da pogledaju izložbu i nastave druženje uz prigodnu zakusku. Otvaranju je nazočio i generalni konzul Republike Hrvatske u Generalnom konzulatu Hrvatske u Subotici. Izložba je prodajnog karaktera i moći će se pogledati do 25. listopada, a svi zainteresirani mogu kontaktirati umjetnike.
SuCultus | 14.10.2015.
Kako vam je bilo u Parizu?
Koncert “Tko je tko u Parizu” održan je 11. listopada u Velikoj vijećnici Gradske kuće. Cjelokupna ideja bila je predstaavljanje Pariza kao centra svijeta u umjetničkom i glazbenom svijetu…
Veliki centri uvijek privlače ljude u potrazi za inspiracijom i velike stvaraoce, zato je Pariz doživio veliki umjetnički procvat u 20. stoljeću. Spoj umjetnosti iz cijelog svijeta, naročito Amerike i Europe, rezultirao je nastankom djela od neprocjenjive vrijednost i za sva vremena. Program za ovaj koncert bio je postupno sačinjen po pažljivo biranim djelima za instrumente koje publika nema često priliku čuti kao solističke. Odabrana su djela skladatelja koji su stvarali za klarinet i fagot. Na koncertu su izvedene kompozicije Raymonda Galoa-Montbrun – koncertni komad za klarinet i klavir, Camusa Sen-Sansa – Sonata za fagot i glasovir G-dur, Žana Fransea – Tema s varijacijama, Aleksandra Tonmana – Svita za fagot i glasovir i Karla Maria Vidor – Introdukcija i rondo za klarinet i klavir iz opusa 72.
Na sceni su nam se predstavili Kristijan Boroš (klarinet), Nemanja Mihailović (fagot) uz klavirsku suradnju Vesne Mišić Milikić i Nataše Srdić Jahn.
Specifičnost ovog koncerta ogledala se u tome što je subotička publika, pored izvanrednog koncertnog programa, koji su neki opisivali kao ” rajske zvuke ” imali priliku na neposredan način saznati dosta i o vrstama fagota koji postoje, o životima skladatelja, njihovim putovanjima te o društvu u kome su se ovi stvaraoci kretali. U zapadnom svijetu ovo je vrlo česta pojava ali za domaću publiku je novina, kažu umjetnici, dodaju da je prdstavljanje skladatelja zapravo uvođenje publike u izvođenje kompozicije. Ovo je četvrta godina ” druženja ” s Francuskim institutom i očekuje se nastavak uspješne suradnje. Ova institucija, veoma je zainteresirana potaknuti glazbenike i nesebično pomoći svima koji žele sudjelovati i upotpuniti manifestaciju pod njihovim pokroviteljstvom, Francuska glazbena jesen, koja se održava diljem svijeta.
SuCultus | 14.10.2015.
125.ROĐENDAN GRADSKE KNJIŽNICE
U utorak 13.10.2015. godine proslavljen je 125. rođendan Gradske knjižnice, najstarije ustanove kulture u Subotici. Proslava je otpočela od 10 sati svečanom akademijom na kojoj je proglašena zavičajna knjiga godine, ove godine to je Zbornik radova “Od života do života prema holokaustu”, u izdanju Židovske općine i Izdavačke kuće “Forum”, dragocjeno djelo koje govori o židovskoj kulturi i civilizaciji…
Otvorena je izložba “Subotičko građanstvo i Knjižnica s prijelaza iz XIX u XX stoljeće”, te je od 13 sati organiziran performans ” knjigotres ”, domino spektakl koji je knjižnica organizirala uz pomoć djaka srednje Politehničke škole. Napravljen je kratki osvrt prošlogodišnje proslave, kada je knjižnica riješila otvoriti svoja vrata i ” srušiti zidove ” ne bi li svojim sugrađanima pružila priliku da se okupe u centru grada i zajedno čitaju. Ovogodišnja središnja proslava ” knjigotres ” imala je za cilj da podine svijest gradjana koliko je važno čitati i raditi na sebi. Učenici Politehničke škole prihvatili su izazov poređavši 2000 knjiga u niz ne bi li se, njihovim rušenjem dobio domino efekt. Simbolično su predstavlje situacije u kada se mladi najčešće ” druže ” s knjigom, piknik u prirodi, soba, i čitanje elektroničkih knjiga preko modernih tehnologija, uživanje uz omiljenu knjigu u kafiću … Nije nam bio cilj obarati Guinnessov rekord, već otvoriti naša vrata, srušiti zidove i približiti se građanima – objašnjava knjižničarka Bernadica Ivanković. – Ovo je bio veliki izazov i za nas i za đake. Željeli smo da skrenemo pažnju na knjige i čitanje, da pokažemo kako knjiga može potrese svijet i svijest svakog čovjeka, izjavila je. Nakon uspješnog ” Knjigotresa ”, dodijeljene su i nagrade najvjernijim čitateljima, članovima gradske knjižnice. Svi prisutni mogli su se počastitii i rođendanskom tortom, simbolično napravljenom u obliku police s knjigama.
SuCultus | 09.10.2015.
PROMOCIJA KNJIGE ”MOJA LUCA”
Jučer je, u HKC Bunjevačko kolo održana promocija romana,, Moja luce ” autora Ivana Ivankovića Ivandekić poznatijeg kao Klapim. Autor nas je vodio kroz performans koji je nazvao ” Sitim se jedne lipe pisme ”. Kratke predahe za sumiranje utisaka, između anegdota popunjavao je tamburaški ansambl “Hajo”, a bilo je i glazbenih želja. Publika je uživala u anegdotama koje je prepričavao Klapim, a svakako najveću pozornost privukla je ona o nastanku romana…
Naime autor je povremeno ipisivo razne priče i svakodnevne događaje na svoj Facebook profil, ubrzo su počeli da mu se javljaju ljudi koji redovito čitaju te anegdote i uživaju u njima. Riječi hvale i sve veće zanimanje za njegove objave potpomogle su rađajne ideje da se ti tekstovi sačuvaju od zaborava i sakupe u jedan roman. Knjiga najviše govori o velikoj ljubavi između Klapima (Sanjara) i Luce, lijepe šokice, ali i o salašima na kojima je autor odrastao i koje je volio fotografirati još od svoje rane mladosti. Sada većine tih salaša više nema, ali je sačuvana uspomena na njih kroz fotografije i pisana dijela, rekao je Ivandekić. Ovaj roman nastajao je 6 godina i za sada ima tužan kraj, autor planira nastaviti s pisanjem svojih statusa na društvenoj mreži i kaže da će to raditi dokle god bude uveseljavalo ljude, pa nikad se ne zna, možda u nastavku romana budemo imali i happy end.
SuCultus | 06.10.2015.
Biti pol: gdje smo stigli s tim?
U Suvremenoj galeriji Subotica je u utorak, 6. listopada 2015. u 18 sati održano predavanje “Biti pol: gdje smo stigli s tim?”, A predavač je bio Dejan Matlak, apsolvent na Odjelu za etnologiju i antropologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu i suradnik na seminaru za socio-kulturnu antropologiju u Petnici.
Predavanje se održava u okviru edukativnih i pratećih programa izložbe Ona: slika žene iz zbirke Suvremene galerije Subotica. Dejan je na predavanju predstavio pojam pola kroz povijest i kroz znanstvena istraživanja i teorije autora Ericha Fromm-a kao i Virginie Woolf. Vječita polemika oko toga što znači “biti pol” ne može biti sasvim određena kroz definiciju ali ovim predavanjem smo bar malo bliži odgovoru koji još uvijek nije konačan. “Vijek koji je prošao zabilježio je velike pomake u našem razumijevanju svijeta. Ovi pomaci se vide iu načinu na koji promatramo kategoriju pol. Došlo je do teorijske dekonstrukcije kategorija, poput muškarac i žena, koje su bile neupitne i promatrane kao datosti. Rodni odnosi prestaju se promatraju kao urođeni i relativiziraju se. Konceptualno se udaljavaju od biologije i sve više se u njima isčitavaju kulturni obrasci. Kako uslijed ove kategoričke zbrke razumjeti spolnu kategoriju kojoj mi pripadamo i koju osjećamo kao stvarnu (vlastitu)? Da li smijemo da kažemo da su identiteti koje uočavamo “izum modernosti” ili su uvijek bili prisutni, samo skromnije izraženi? Pokušat tijekom svog predavanja ponuditi neke odgovore na ova pitanja tako što ću predstaviti ključne teorije koje su zaslužne za pokretanje ovih promjena, kao i kulturne prakse koje demonstriraju raznolikost spolnog identiteta “.