Kultura Hrvata u Republici Srbiji bogata je i raznovrsna, prožeta specifičnostima koje su se razvijale kroz vekove, oslanjajući se na jaku kulturnu tradiciju Hrvatske, ali i kroz interakciju s drugim narodima u Vojvodini i širom Srbije. Hrvati u Srbiji, posebno u Vojvodini, održavaju svoju kulturu kroz različite aktivnosti i manifestacije, čuvajući identitet i vezu s matičnom domovinom.
Jedan od najvažnijih elemenata kulture Hrvata u Srbiji jeste jezik. Hrvatski jezik se koristi u svakodnevnoj komunikaciji u mnogim naseljima gde živi hrvatska manjina, a poseban značaj pridaje se očuvanju jezika kroz obrazovanje i medije. U školama u kojima postoji hrvatski obrazovni program, učenici imaju priliku učiti hrvatski jezik i književnost, kao i istoriju i kulturu Hrvata.
Kulturno-umetnička društva igraju ključnu ulogu u očuvanju i promociji hrvatske tradicije. Ta društva okupljaju različite generacije, prenoseći običaje, pesme, plesove i nošnje s kolena na koleno. Jedan od najpoznatijih plesova je šokačko kolo, koje se tradicionalno izvodi na manifestacijama i proslavama. Muzičke grupe, zborovi i tamburaški orkestri često nastupaju na lokalnim, regionalnim i međunarodnim festivalima, čuvajući autentični zvuk hrvatske tamburice.
Osim folklora, značajan deo hrvatske kulture u Srbiji čine i književnost, likovna umetnost i pozorište. Hrvatski kulturni centri, kao i udruženja književnika i umetnika, organizuju književne večeri, izložbe i pozorišne predstave na hrvatskom jeziku. Ove manifestacije služe kao platforma za promociju dela hrvatskih autora, ali i za susret sa umetnicima iz Hrvatske, čime se jačaju kulturne veze između dve zemlje.
Katolička vera je važan stub identiteta Hrvata u Srbiji. Crkve i verske zajednice okupljaju vernike, ne samo kroz verske obrede, već i kroz organizaciju kulturnih i obrazovnih aktivnosti. Svetkovine poput Božića, Uskrsa i proslava dana svetaca igraju ključnu ulogu u očuvanju kulturnog i verskog nasleđa. Verske procesije, misa i crkvene pesme su deo tih događanja, a crkve često služe kao centri zajednice.
Hrvati u Srbiji takođe organizuju brojne kulturne manifestacije, poput Dana hrvatske kulture, Šokačke večeri i drugih festivala koji slave hrvatsku baštinu. Ovi događaji okupljaju Hrvate iz cele Srbije, kao i goste iz Hrvatske, i pružaju priliku za promociju običaja, gastronomije i kulturnih vrednosti. Posebnu ulogu u očuvanju hrvatske kulture imaju i mediji na hrvatskom jeziku, poput časopisa „Hrvatska riječ“, radio i televizijskih emisija, koji informišu o aktuelnim temama i podstiču očuvanje identiteta.
Kulturne ustanove, kao što su muzeji i galerije, posvećene su prikupljanju i očuvanju artefakata koji svedoče o bogatom kulturnom nasleđu Hrvata u Srbiji. Kroz različite izložbe, ove institucije čuvaju sećanje na istorijske događaje i ličnosti važne za hrvatsku zajednicu.
Kultura Hrvata u Srbiji predstavlja neodvojivi deo kulturnog mozaika Vojvodine i cele zemlje. Iako mala zajednica, Hrvati aktivno rade na očuvanju svog identiteta i na povezivanju s matičnom domovinom, stvarajući mostove saradnje i razmene. Kulturne aktivnosti su snažno oruđe u borbi za očuvanje identiteta, a zajednica se kontinuirano trudi da taj identitet neguje i prenosi budućim generacijama.